Port

Port

Port Mix Mamry to nowe miejsce na żeglarskiej mapie Mazur. Ulokowany jest na północnym brzegu jeziora Mamry, około 700m od wejścia na rzekę Węgorapa (później kanał Węgorzewski). Dopływając do rzeki należy skręcić w lewo. Wejście do portu zostało pogłębione i trzeba uważnie podpływać aby między trzcinami doszukać się wejścia do portu (widać je około 100m przed wpłynięciem). 

Po wpłynięciu do basenu portowego naszym oczom ukaże się jeden z większych portów na Mazurach (4,5 ha samego basenu portowego). Kilkaset miejsc cumowniczych, nowe keje, muringi i wszechobecna przestrzeń. W samym porcie głębokość ok 1,5m, można mieć płetwę sterową całkowicie upuszczoną. Miecz lekko podniesiony (przy wietrze zachodnim bez miecza trudno się manewruje). 

Port jest częściowo zagospodarowany (zieleń, tabliczki, prysznice, sanitariaty, gastronomia, plac zabaw) i jak zapewniają właściciele, będzie zmieniał się w kolejnych latach. Już w sezonie powinniśmy mieć troszkę imprez i koncertów. Port zaprasza do współpracy rezydentów i osoby, które chcą z tego miejsca zrobić start i metę podczas pobytu na Mazurach. Na miejscu można wymienić również butle gazowe.

To co nasz urzekło w porcie to żeglarski klimat, elastyczne podejście i szacunek. Obsługa i właściciele to osoby, które widać że oprócz pasji i ambicji mają na celu stworzenie z tego miejsca portu, który będzie cieszył żeglarzy przez następne dziesięciolecia. 

Historia budowy portu sięga lat dziewięćdziesiątych XX wieku, kiedy to zaczęto budować nowy i jeden z większych portów na Mazurach. Niestety upływały kolejne lata, a kolejne pokolenia żeglarzy przed wpłynięciem do kanału portowego witała tabliczka - teren budowy - wstęp wzbroniony... W 2019 roku po wielu perypetiach udało się budowę portu doprowadzić do końca.

Informacje

  • głębokość w porcie - 1,80 - 2,50m
  • cumowanie muring, longside
  • możliwość podłączenia do prądu i wody (bez dopłat)
  • miejsce do zmywania naczyń
  • paring dla samochodów
  • slip
  • bar na miejscu

Cennik 2020

cumowanie / doba 75,00 zł
dopłata do osoby 0,00 zł
WC 2,00 zł
kajak 15 zł / godzina, 50 zł / doba
łódź wiosłowa 15 zł / godzina, 50 zł / doba

 

Zobacz zdjęcia